Első, amit papírra kell vetned az egy méretarányos alaprajz. Ehhez meg kell találnod a megfelelő arányszámot, amivel a rajzot el fogod készíteni.
Például, ha egy A4-es oldal áll rendelkezésedre, ami 21x29,7 cm nagyságú, akkor a 8x11 méteres kerted alaprajzát 0,025-ös arányszámmal érdemes elkezdened. Vagyis ami a valóságban 8 méter (800 cm), az a rajzodon 20cm lesz; ami 11 méter, a valóságban az 27,5 cm a rajzon.
Ezt az arányszámot minden mért eredménynél (vagy elhelyezésre kerülő elemnél) következetesen tartsd, így nem fog az a meglepetés érni, hogy valami nem illik az elképzelt helyére! Ha megvan az alaprajzod, az összes kiszögelléssel, beugróval együtt, jöhetnek az „operatív részletek”. A kert megközelíthetősége (kertkapu, hátsó ajtók, átjárók) és a vízhez és áramhoz való hozzáférés. Ebben a fázisban érdemes rögzíteni azokat az elemeket is, amelyeket a későbbiekben sem tervezünk máshova tenni: összekötő utak, meglévő burkolatok és egyéb térelemek (fák, tároló helyiségek).
Ezután jöhetnek az új térelemek: sütögető helyek, kerti kutak, csobogók, madáritatók – hogy még egy kis életet csalogassunk a kertünkbe. Ha még esetlegesek ezek az elhelyezések, készíts méretarányos sablonokat (mint egy kirakós játéknál) és használd azokat, így nem kell mindig újrarajzolnod az alapokat, szabadon játszhatsz az elemekkel.
Ha ezekkel megvagy, adj perspektívát a terveidnek, mint a profik!
A függőleges felületek (a támfalak, pergolák, futtatók, sövények és fák) megrajzolásához dimenziót kell váltanod, hogy rajzod átadja a kertbe tervezett hangulatokat, funkcionalitásokat.
![]() |
![]() |
![]() |
Forrás: Gardentherapy
Egy profi látványterv elkészítéséhez nem kell más, mint egy kép a jelenlegi kertedről és egy darab zsírpapír a konyhából. A képet minél nagyobb méretben nyomtasd ki, helyezd rá a zsírpapírt és rajzold be azokat a vonalakat, amelyek meghatározzák a perspektívát: a horizontot és az azon összefutó főbb vonalakat. Innentől pedig a felülnézeti rajz elemeit követve be tudod rajzolni a vertikális elemeket is, azok terjedelmét.
A kontúrokat megerősítve és kiszínezve a képet lenyűgöző látványtervet készíthetsz magadnak. De biztosak vagyunk benne, hogy bármelyik szakember, aki kezébe veszi, sokkal könnyebben átlátja a rá váró feladatokat, ha így vizualizálod őket!
A terveken nem árt jelölnöd azt sem, hogy a nap járásának megfelelően hogy mozognak az árnyékok a kertedben, hiszen nem csak egy napszakra vagy évszakra tervezel! :) (lásd előző rész: Adottságok és lehetőségek a kertünkben). Az egyes ágyások kialakításánál ne feledkezz meg az ültetési távolságról sem, hogy később se nyomják el egymást a telepített növények. Viszont ha most még túl csupasznak látod az összképet, akkor alkalmazz kisebb helyigényű, évelő növényeket a hézagok kitöltésére.
Jövő héten elmerülünk a stílusok és inspriációk világában. Azok a hasznos tanácsok jönnek, amelyek a legélvezetesebb részét könnyítik meg a tervezésnek: az ihletet adó, alkotásra ösztönző muníció összegyűjtésének praktikáit mutatjuk be.
Addig is, kérdezz tőlünk bátran! Ha eddig még nem tetted, kövess minket Facebook oldalunkon!